İş Bulma Yöntemleri

Pozisyona, Deneyiminize Ve Eğitiminize Uygun Bir İş Bulma Yöntemi Seçin.


İş ararken kullanabileceğiniz çok sayıda yöntem vardır. Başvurmak istediğiniz pozisyona, iş deneyiminize ve eğitiminize göre farklı iş arama yöntemleri kullanabilirsiniz. Birden fazla iş bulma yöntemini aynı anda kullanarak ve günümüzde özellikle dijital platformlarda aktif olarak işe girme şansınızı artırabilirsiniz.
İş Bulma Yöntemleri

İş Bulma Yöntemleri


İş İlanı Siteleri

Günümüzde dijital ortamda iş ve eleman bulmak en yaygın kullanılan yöntemdir. Buca Kariyer portalımıza üye olarak, iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki iş ilanı sitelerine de üye olarak iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.


İŞKUR

İkamet ettiğiniz ilçedeki Türkiye İş Kurumu İlçe Müdürlüğü'ne giderek iş arayan olarak kaydınızı yaptırabilirsiniz. İŞKUR size bir meslek danışmanı atar. Meslek danışmanınız İŞKUR'da ilan yayınlayan firmaların bilgisini sizinle paylaşır ve size uygun iş ilanlarına başvurmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kendiniz de İŞKUR web sitesi üzerinden kaydınızı oluşturabilirsiniz ve iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

E-posta ile CV Yollamak

Çalışmak istediğiniz firmaların insan kaynakları e-posta adreslerine CV'nizi yollayarak iş başvurusu yapabilirsiniz.

Gazete İlanları

Gazetelerin iş ilanı sayfalarını takip etmenizi ve ilginizi çeken iş ilanlarına başvurmanızı öneririz.

İşveren Web Sayfaları

Çalışmak istediğiniz firmaların web sayfalarına girip iş başvuru formu varsa doldurmanız o firmada iş bulma şansınızı artırabilir.

Kapıdan Güvenliğe CV Vermek

Bazı fabrikalar Güvenlik kapısından özgeçmiş almakta ya da iş başvuru formu doldurtmaktadır. Çalışmak istediğiniz fabrikalara gidip kapıda CV vermeniz, mavi yakalı iş fırsatlarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Kariyer Fuarları ve Üniversite Kariyer Günleri

Türkiye İş Kurumu, çeşitli üniversiteler veya fuar organizasyonu firmaları zaman zaman kariyer fuarları / kariyer günleri düzenlemektedir. Bu fuarları takip edip, firma standlarını gezip direkt firmanın insan kaynakları yetkilisi ile yüz yüze görüşme ve CV'nizi elden verme şansınız olmaktadır.

Tanıdık Vasıtasıyla İş Başvurusu

Çalışmak istediğiniz firmada çalışan bir tanıdığınız varsa, özgeçmişinizi onun firmanın İnsan Kaynakları Departmanı'na ya da yöneticisine iletmesi, arkadaşınız sizin adınıza referans olacağı için işe girme şansınızı artırır.

Özel İstihdam Büroları

Özel istihdam büroları, Türkiye İş Kurumu yetki belgesi ile çalışan iş bulma bürolarıdır. Özel istihdam bürolarına firmalar ihtiyaç duydukları pozisyonları iletirler. Türkiye İş Kurumu web sayfasında şehrinizdeki güncel özel istihdam bürolarına ulaşabilirsiniz. 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması kesinlikle yasaktır. Sizden iş bulma vaadiyle ücret talep eden firmaları ya da kişileri Türkiye İş Kurumu'na şikayet etmelisiniz.

İş Rehberi

Özgeçmiş hazırlama, mülakata hazırlık, iş bulma yöntemleri gibi aradığınız işi bulmanıza yardımcı olacak bilgileri Buca kariyer portalımızda bulabilirsiniz.

BUCA KARİYER